Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RYJAvYnoA6swO
Zdjęcie przedstawia kryształ bizmutu. Kryształy są sześcienne i tworzą skupisko, zrastając się w większą przestrzenną strukturę, mają zabarwienie od złoto‑czerwonego w środku do niebieskiego na krawędziach. Kryształy połyskują.

Badanie właściwości fizykochemicznych azotowców

Azotowce należą do <math aria‑label="piętnastej">15. grupy układu okresowego pierwiastków. Są to: azot, fosfor, arsen, antymon i bizmut.
Źródło: dostępny w internecie: www.pl.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Azot to główny składnik powietrza. Tworzy wiele tlenków i jest obecny we wszystkich aminokwasach. Czy wiesz, że azot w postaci związanej możemy spotkać w tzw. saletrach, np. w saletrze indyjskiej KNO3. Ciekły azot używany jest m.in. do chłodzenia ludzkich organów podczas transportu i transplantacji. Kolejnym pierwiastkiem z grupy azotowców jest fosfor. Jego związek (ortofosforan(V) wapnia) to główny składnik kości. Czy wiesz, że jedna z odmian alotropowych, tzw. fosfor biały, w ilości już 0,1 g, potrafi zabić człowieka? Odmiana ta, wystawiona na działanie powietrza, ulega utlenieniu, co jest obserwowane w postaci emisji światła. Z kolei fosfor czerwony to składnik tzw. draski do pocierania zapałek. Czy wiesz, że praktycznie wszystkie związki arsenu są trujące? Czy wiesz, że antymon był kiedyś stosowany jako środek do wywoływania biegunek, a związki bizmutu wykorzystywane są jako leki na wrzody żołądka?

Twoje cele
  • Opiszesz właściwości azotowców.

  • Wymienisz znane tlenki i wodorki azotowców.

  • Zapiszesz równania reakcji otrzymywania związków azotowców.