Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1OOdEqUR65gb
Zdjęcie dekoracyjne przedstawia unoszące się w powietrzu balony. Czasza balonu znajdującego się na pierwszym planie ma kształt kwiatu słonecznika. Ma namalowane oczy i uśmiechniętą buzię.

Skład i właściwości powietrza atmosferycznego

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/hot-air-balloon-dymek-lotnictwo-1348010/, domena publiczna.

Powietrzem nazywamy mieszaninę gazów stanowiącą przeważającą część atmosfery ziemskiej. Występuje ono w trzech warstwach: troposferze, stratosferze i mezosferze do wysokości ok. 85 km. Wyróżniamy składniki stałe, które zajmują 99,9% objętości powietrza. Ich stężenie nie zmienia się do wysokości ok. 100 km nad powierzchnią Ziemi. Należą do nich: azot, tlen, argon oraz neon, hel, krypton i wodór. Do zmiennych składników zaliczamy parę wodną, ditlenek węgla (dwutlenek węgla) i ozon. Wykazują one zmienność w czasie i przestrzeni.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest powietrze atmosferyczne.

  • Poznasz składniki powietrza atmosferycznego.

  • Przeanalizujesz właściwości fizyczne powietrza.