Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1arZqYjwnDfQ
Ilustracja przedstawia model rakiety kosmicznej, w której znajduje się miejsce dla pilota.

Czy tytan wykazuje podobne cechy jak mitologiczny siłacz?

Tytan znajduje zastosowanie w produkcji statków kosmicznych.
Źródło: EliasSch, dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Czy wiesz, że odkrywcą tytanu był angielski pastor William Gregor? W 1791 r., w pobliżu swojej parafii, zauważył on czarny piasek, który poddał wielu analizom chemicznym. Doszedł do wniosku, że zawiera on nowy pierwiastek. Naukowcy, poszukując nazwy dla tego pierwiastka, zainspirowali się mitologią grecką i potężnymi bogami. W mitologii greckiej bowiem słowo tytan oznacza „siłacz”.

Tytan występuje głównie w skałach i w rudach innych metali. Czy wiesz, że niewielkie ilości związków tytanu znajdują się w roślinach, głównie w skrzypie polnym i pokrzywie? Tytan jest wytrzymały i odporny, a jednocześnie lekki, co wykorzystują głównie przemysły: lotniczy, zbrojeniowy oraz motoryzacyjny. Czy wiesz, że jeden z najtwardszych i najbardziej wytrzymałych superstopów na świecie to mieszanina niklu, glinu i właśnie tytanu? Tytan wykorzystywany jest również w przemyśle morskim, ponieważ jest odporny na korozję. Co ciekawe, pierwiastek ten wykazuje biologiczną kompatybilność z tkankami ludzkimi i nawet w dużych dawkach nie stanowi zagrożenia dla naszego organizmu. Każdego dnia człowiek pochłania wraz z pożywieniem około 0,8 mg tytanu, który na bieżąco wydala.

Twoje cele
  • Wymienisz metody otrzymywania tytanu.

  • Opiszesz właściwości tytanu.

  • Wymienisz zastosowania tytanu.

  • Uzasadnisz, jakie właściwości tytanu odpowiadają za jego stosowanie w medycynie.