R1CAoMBpUswJY
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia przyrząd optyczny zwany pryzmatem oraz bieg światła przez ten pryzmat. Pryzmat jest płytką szklaną w kształcie graniastosłupa z trójkątem w podstawie. Służy do rozszczepiania światła na barwy składowe. Na zdjęciu widoczny jest promień białego światła, który wchodzi do wnętrza pryzmatu przez jedną ze ścian. Wewnątrz pryzmatu światło załamuje się (zmienia kierunek), po czym wychodzi na zewnątrz, załamując się ponownie. Już po pierwszym załamaniu światło białe rozszczepia się na barwy składowe, płynnie przechodzące od czerwonego, przez pomarańczowy, żółty, zielony, błękitny, niebieski. Po drugim załamaniu rozszczepienie jest lepiej widoczne. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Widmo światła białego".

Widmo światła białego

Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dispersive_prism.png [dostęp 14.05.2022 r.], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

Po deszczu, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, możemy zaobserwować na niebie tęczę (Rys. a.). Składa się ona z wielu kolorów. Opisując niektóre przedmioty używamy zwrotu „mieni się kolorami tęczy”. W życiu codziennym spotykamy jednak jeden kolor, którego wśród barw tęczy nie ma – czarny. Kolor czarny jest tak naprawdę brakiem światła docierającego do naszego oka.

RWr46Tbt1a15t
Rys. a. Fragment łuku tęczy rozciągającego się nad wzgórzem
Źródło: dostępny w internecie: https://www.pexels.com/photo/landscape-photography-of-field-with-wind-mill-with-rainbow-1253748/ [dostęp 11.05.2022 r.].
Twoje cele
  • dowiesz się, czym jest widmo ciągłe,

  • poznasz widmo światła białego,

  • zrozumiesz, w jaki sposób człowiek rozróżnia kolory,

  • przeanalizujesz i zinterpretujesz, w jaki sposób wyświetlacz LCD wyświetla kolory.