Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1HnPD5sSQ7u4
Na zdjęciu widać sejsmograf. To gruby walec umocowany na metalowym trzpieniu. Na walec nawinięty jest papier, na powierzchni którego zapisywany jest automatycznie zapis drgań wykrytych przez urządzenie.

Rodzaje trzęsień ziemi i przyczyny ich powstawania. Skale opisujące trzęsienia Ziemi

Źródło: Z22, CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org.

Każdego dnia na świecie odnotowywanych jest około 10 tysięcy trzęsień ziemi. Większość z nich to drobne drgania, rejestrowane tylko przez urządzenia, ale słabo wyczuwalne przez człowieka. Takie wstrząsy nie powodują większych szkód. Najgroźniejsze trzęsienia zdarzają się kilka razy w roku, a ich skutki mogą obejmować ogromne obszary oraz zagrażać zdrowiu i życiu milionom mieszkańców. Po wystąpieniu każdego dużego trzęsienia ziemi geolodzy wyjaśniają jego genezę, a sejsmolodzy przystępują do obliczenia energii odnotowanego wstrząsu oraz intensywności jego drgań odczuwalnych na powierzchni.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz główne przyczyny trzęsień ziemi.

  • Przedstawisz sposoby określania siły trzęsienia ziemi.

  • Wymienisz czynniki, które mogą wpływać na intensywność wstrząsów.

  • Ocenisz intensywność trzęsienia ziemi, wykorzystując skalę makrosejsmiczną.