Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RzEkJIfannaIi
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia kroplę spadającą na taflę wody. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Interferencja fal wysyłanych przez identyczne źródła".

Interferencja fal wysyłanych przez identyczne źródła.

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/image-illustration/water-drop-163928648 [dostęp 3.05.2022], Shutterstock, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Czy to nie ciekawe?

Kiedy słuchasz muzyki organów elektrycznych z dwóch głośników na otwartej przestrzeni, możesz zauważyć ciekawy efekt: niewielkie przemieszczenie się słuchacza może spowodować, że tony brzmią nieco inaczej – niektóre cichną, inne stają się głośniejsze lub zmieniają barwę. Efekt ten staje się wyraźniejszy, gdy obserwujesz go zatykając jedno ucho (bo wtedy skupiasz się na słuchaniu dźwięku tylko w jednym punkcie). Pokazuje to, że kiedy dźwięki wytwarzane są przez więcej niż jedno źródło, ich głośności nie dodają się „po prostu”, ale tworzą w przestrzeni dość skomplikowany wzór zgłośnień i wyciszeń. Podobny obraz wzmocnień i osłabień można zaobserwować również dla innego rodzaju fal harmonicznych – czy to na powierzchni wody, czy to fal świetlnych – wytwarzanych przez dwa identyczne źródła. Jest to wynikiem interferencji fal.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • dowiesz się, jak wygląda obraz wzmocnień i osłabień fal wytwarzanych przez dwa identyczne źródła,

  • zrozumiesz, jaki jest mechanizm powstawania tego obrazu w wyniku interferencji,

  • przeprowadzisz doświadczenie, dzięki któremu sam zaobserwujesz zjawisko wzmacniania i wygaszania się fal,

  • przeanalizujesz jak interferujące fale wzmacniają się lub wygaszają pod różnymi kątami,

  • uzasadnisz pogląd, że interferencja fal harmonicznych z identycznych źródeł prowadzi do powstania w przestrzeni skomplikowanego wzoru wzmocnień i wygaszeń.