Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1EA6r3PneJAl
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia zdjęcie, na którym widoczna jest część tomografu. Tomograf jest urządzeniem medycznym, wykorzystywanym w radioterapii. Radioterapia polega na naświetlaniu obszarów nowotworów, wiązką promieniowania radioaktywnego. Tomograf widoczny jest w postaci białego urządzenia umieszczonego w gabinecie medycznym. Widoczna część tomografu przedstawia białe masywne ramię umieszczone pod sufitem gabinetu. Ramię tomografu skierowane jest w lewą stronę. Na końcu ramienia widoczna jest część przypominająca poziomo ułożony walec podwieszony do końca konstrukcji. Z tej części urządzenia emitowana jest wiązka promieniowania radioaktywnego. Wiązka emitowana jest pionowo w dół na pacjenta, który umieszczony jest pod ramieniem. Na tle umieszczono tytuł "Zastosowanie promieniotwórczości w medycynie".

Zastosowanie promieniotwórczości w medycynie

Źródło: Universitätsklinikum Schleswig-Holstein, Stabsstelle Integrierte Kommunikation, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Linearbeschleuniger_Kiel.jpg [dostęp 21.03.2022 r.], licencja: CC BY-SA 3.0.

Czy to nie ciekawe?

Medycyna nuklearna wykorzystuje radioizotopy do celów diagnostycznych oraz do leczenia zmian chorobowych. W wielu przypadkach, zastosowanie metod medycyny nuklearnej pozwala na szybką diagnozę stanu zdrowia pacjenta. Organy takie, jak tarczyca, serce czy wątroba mogą zostać szczegółowo zobrazowane przy użyciu procedur, które obecnie można już uznać za standardowe. W niektórych przypadkach, promieniowanie może zostać wykorzystane do leczenia chorobowo dotkniętych organów lub do leczenia zmian nowotworowych. W tym e‑materiale dowiesz się, w jaki sposób promieniowanie jonizujące i radioizotopy wykorzystywane są w medycynie.

Twoje cele
  • dowiesz się, w jaki sposób radioizotopy wykorzystywane są w medycynie,

  • przeanalizujesz różne metody diagnostyczne, stosowane w medycynie nuklearnej,

  • zrozumiesz, na jakim zjawisku fizycznym opiera się badanie PET,

  • oszacujesz dawkę pochłoniętą dla pacjenta, któremu podano radiofarmaceutyk,

  • zrozumiesz, czym jest biologiczny czas połowicznego zaniku.