Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ZQzHc8b2iZ2
Na zdjęciu znajduje się pięć postaci w skafandrach ochronnych z białego materiału, z gumowymi rękawiczkami oraz z kazkami na głowach. Na twarzach mają ochronne maski pełnotwarzowe o dwóch filtrach. Po prawej widać ścianę budynku zrujnowanego w górnej części, z tyłu za postaciami widać fragment niskiego budynku z japońskimi napisami oraz dwa dźwigi.

Katastrofa elektrowni w Czarnobylu i katastrofa elektrowni Fukushima

Źródło: G. Webb, IAEA Imagebank, CC BY-SA 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, dostępny w internecie: flickr.com.

„Czarnobyl” i „Fukushima” to jedyne do tej pory katastrofy w historii energetyki jądrowej sklasyfikowane jako awarie najwyższego, 7. stopnia w międzynarodowej skali INES (Międzynarodowa skala zdarzeń jądrowych i radiologicznych, ang. International Nuclear and Radiological Event Scale). Chociaż następstwa tych awarii są podobne, to jednak różnią się one zasadniczo, jeżeli chodzi o ich przyczyny. Katastrofa w Czarnobylu (ZSSR, obecnie Ukraina) to wynik przede wszystkim wad konstrukcyjnych reaktora. W Fukushimie (Japonia) zawiodło natomiast awaryjne chłodzenie reaktora, ale nastąpiło to po zniszczeniach dokonanych przez trzęsienie ziemi i tsunami.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie wypadku jądrowego i podasz przykłady największych wypadków jądrowych na świecie.

  • Wyjaśnisz przyczyny, przebieg i skutki katastrofy elektrowni w rejonie Czarnobyla i Fukushimy.

  • Ocenisz znaczenie wielkich wypadków jądrowych w rozwoju światowej energetyki jądrowej.

  • Podasz przykłady działań państw podejmowanych w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetyki jądrowej.