Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1KFe3dDO0RiZ
Zdjęcie przedstawia młodą kobietę, która siedzi przy archaicznym komputerze. Urządzenie składa się z wielu połączonych kablami elementów oraz przełączników. Kobieta dotyka jednego z nich. Siedzi na krześle i patrzy w kartkę. Na kolanach ma otwartą książkę. Ma krótkie włosy z lokami po bokach oraz sukienkę z długimi rękawami i guzikami.

Rozwój gospodarczy i technologiczny świata w drugiej połowie XX wieku

Jean F. Hall przy jednym z wczesnych komputerów, AVIDAC
Źródło: Energy.gov, Argonne National Laboratory, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Druga połowa XX w. to okres kształtowania się nowego typu cywilizacji w dziejach ludzkości. Odkrycia naukowe i wynalazki techniczne umożliwiły kolejny po rewolucji przemysłowej przełom cywilizacyjny, nazywany od lat 50. rewolucją naukowo‑techniczną, a obecnie rewolucją informatyczną.

R5AbaQKr4k9tS1
Linia chronologiczna. 1898: odkrycie polonu i radu przez M. Skłodowską-Curie i P. Curie. 1905: ogłoszenie szczególnej teorii względności przez Alberta Einsteina. 28 lipca 1914 — 11 listopada 1918: I wojna światowa. 1 września 1939 — 2 września 1945: II wojna światowa. 1942: wprowadzenie do powszechnego użytku antybiotyków. 6–9 sierpnia 1945: zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. 16 grudnia 1947: wynalezienie tranzystora. 3 grudnia 1967: przeprowadzenie pierwszego na świecie udanego przeszczepu serca. 5 listopada 1985: przeprowadzenie pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca przez Zbigniewa Religę. 6 sierpnia 1991: opracowanie systemu informacyjnego WWW.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest rewolucja informatyczna.

  • Scharakteryzujesz, jak nauka i technologia zmieniły życie człowieka.

  • Wskażesz, które wynalazki twoim zdaniem miały największy wpływ na życie ludzkości w drugiej połowie XX wieku.