Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RJHkNl1CQqn9W
Zdjęcie przedstawia stojącego mężczyznę, który zasłania rękami twarz.

Anomia

Źródło: Fotorech, domena publiczna.

Jest taki sen: fruniesz nad ziemią, czujesz się lekko i przyjemnie. Jeśli ci się chce, to czasami odbijesz się jedną nogą od podłoża, a jeśli ci się nie chce, to nie. Wiesz, co masz robić, i wszystko ci się udaje.

Jest też sen inny: próbujesz biec. Naprężasz się i wytężasz. Wiesz, że to zupełnie naturalne, że przecież potrafisz, ale nie możesz. Nawet jeśli stopy nie grzęzną ci w lepkiej mazi, to i tak nogi nie chcą biec.

Cokolwiek ten drugi sen znaczy, z pewnością może być interpretowany jako alegoria człowieka w sytuacji anomii. Ten człowiek jest sprawny fizycznie, więc skąd ta niemoc? To otoczenie wokół niego – społeczeństwo, rzeczywistość, świat – przestało być stabilne, bezpieczne i pewne. Co to jest?

Twoje cele
  • Przeanalizujesz w swoim otoczeniu społecznym czynniki prowadzące do anomii.

  • Wyjaśnisz różnice między różnymi koncepcjami anomii.

  • Scharakteryzujesz wybrane problemy życia społecznego w Rzeczypospolitej Polskiej, świadczące o anomii i zaprojektujesz rozwiązania tych problemów.