Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1P1wCNdkKAwA
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia część Układu Słonecznego. Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca: cztery planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars), pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) oraz drugi pas składający się z obiektów skalno‑lodowych, tak zwany Pas Kuipera, krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate: Pluton, Haumea i Makemake. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Co wiesz o Ziemi jako planecie?".

Co wiesz o Ziemi jako planecie?

Źródło: dostępny w internecie: https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia12114_0.jpg [dostęp 10.05.2022], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe ?

Ziemia – trzecia planeta Układu Słonecznego, na której mieszkamy. Chodząc po Ziemi, wydawałoby się, że wiemy dosłownie wszystko na jej temat. Możemy jej dotykać, pobierać próbki do badań – są to rzeczy niesłychanie trudne do zrobienia na innych planetach. Czy na pewno wiemy o niej wszystko? Wokół Ziemi krążą setki satelitów, teleskopów i innych urządzeń pomiarowych, które cały czas dostarczają informacji zarówno o planecie, jak i jej otoczeniu. Czy potrafimy w taki sam sposób patrzeć na Ziemię jako planetę, jak patrzymy na wszystkie inne planety zarówno w Układzie Słonecznym jak i poza nim?

Niektóre cechy Ziemi znamy już od dawna. Eratostenes w sprytny sposób dokonał pomiarów Ziemi już ok. 230 r. p.n.e. Ich wyniki przedstawił w dziele „O pomiarach Ziemi”, które nie przetrwało do naszych czasów (Rys. a.). Jednak część obliczeń dokonanych przez Eratostenesa można znaleźć w pracach innych autorów, takich jak: Kleomedes, Teon ze Smyrny i Strabon.

R1GEOjDxqqPuu
Rys. a. XIX - wieczna rekonstrukcja mapy świata Eratostenesa.
Źródło: dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Mappa_di_Eratostene.jpg [dostęp 10.05.2022], domena publiczna.

Więcej o tym, jak bada się Ziemię i jakie tajemnice przed nami skrywa, dowiesz się w tym e‑materiale.

Twoje cele
  • poznasz budowę wewnętrzną Ziemi,

  • zrozumiesz, jakie są różnice w badaniu Ziemi jako planety w stosunku do innych planet skalistych,

  • zrozumiesz, jak powstaje pole magnetyczne Ziemi i jakie są jego składowe,

  • poznasz najważniejsze fakty o naturalnym satelicie - Księżycu.