Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RY5cpkWJHD7UO
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia grafikę prezentującą dyfuzję jako wizję artystyczną. Na ciemnym tle widać mieszające się dwie smugi substancji białej i niebieskiej. Wygląda to tak, jakby z górnej części ilustracji wlewały się na ekran dwie substancje biała nieco z lewej i niebieska nieco z prawej. Wraz ze zbliżaniem się ku dolnej części grafiki obłoki substancji zbliżają się i rozmywają po ekranie, jednocześnie mieszając się . W środkowej części grafiki widoczne są jeszcze wyraźne obszary o niebieskim i białym zabarwieniu, jednak w dolnej części obłok jest prawie kompletnie jednolity co symbolizuje wymieszanie się cząsteczek. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jakie czynniki wpływają na szybkość dyfuzji?".

Jakie czynniki wpływają na szybkość dyfuzji?

Źródło: dostępny w internecie: https://pxhere.com/en/photo/1433455 [dostęp 12.06.2022], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

Dyfuzja leży u podstaw wielu zjawisk, które znamy z życia codziennego. Czasem są to zjawiska korzystne, a czasem wręcz odwrotnie. Na przykład dyfuzja sprawia, że cząsteczki substancji zapachowych z kwiatów rozchodzą się w powietrzu, dzięki czemu owady mogą te kwiaty odnaleźć i zapylić. Dyfuzja jest jednak również  odpowiedzialna za rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń powietrza i powstawanie smogu (Rys. a.), który zagraża ludziom nawet w dużych odległościach od kominów wypuszczających szkodliwe substancje. Nie ulega wątpliwości, że ważna jest wiedza: od czego zależy szybkość dyfuzji i jakie substancje dyfundują szybciej, a jakie wolniej.

R81vxUFaJYydG
Rys. a. Smog to mgła wymieszana z dymem i spalinami. Czy wiesz, że stan powietrza w Polsce jest na bieżąco monitorowany i w każdej chwili go sprawdzić korzystając z jeden z wielu dostępnych przez internet tzw. "map zanieczyszczeń"?
Źródło: dostępny w internecie: https://unsplash.com/photos/rIuaGGjD85k [dostęp 12.06.2022], domena publiczna.
Twoje cele

Dzięki lekturze tego materiału:

  • przypomnisz sobie, czym jest dyfuzja,

  • zrozumiesz, jak szybkość dyfuzji zależy od temperatury i stanu skupienia ośrodka, w jakim to zjawisko zachodzi,

  • przeanalizujesz szybkość dyfuzji dla substancji o różnych masach cząsteczek dyfundujących.