Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RzIgDklzoa0zq

Do czego służy transformator?

Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Czy to nie ciekawe?

Czy wiesz, że codziennie i to niejednokrotnie masz do czynienia z transformatorami? Warto to sobie uświadomić i dowiedzieć się, czym jest transformator i jakie są jego zastosowania.

Być może już wiesz, że transformator to urządzenie, które obniża albo podwyższa napięcie elektryczne. Jeśli przyjrzysz się dokładnie ładowarce swojego telefonu,  przeczytasz napis: Uwe=230V, Uwy=5V. Oznacza to, że możesz podłączyć ładowarkę do gniazdka sieci energetycznej (i to jest napięcie wejściowe 230V), a uzyskujesz napięcie (wyjściowe) znacznie mniejsze, równe 5V, bo takie jest potrzebne do ładowania akumulatora telefonu.

Na pewno znasz widok przesyłowych linii energetycznych, tzw. linii wysokiego napięcia. Na wyjściu z elektrowni transformatory podwyższają napięcie na przykład do 110000V. Tak wysokie napięcie jest konieczne w celu zapewnienia jak najmniejszych strat energetycznych występujących podczas przepływu prądu na duże odległości. Następnie, gdy energia zostanie już dostarczona do miasta, napięcie jest obniżane do takiego, którego używasz w domu (230V). Bez transformatorów przesyłanie energii elektrycznej np. do domów byłoby niemożliwe, a używanie napięcia 110kV w urządzeniach domowych - bardzo niebezpieczne.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • dowiesz się, jak jest zbudowany i jak działa transformator,

  • poznasz główne zastosowania transformatora,

  • zrozumiesz, dlaczego przesyłanie energii elektrycznej na duże odległości wymaga podwyższenia napięcia w linii przesyłowej,

  • zastosujesz zdobytą wiedzę w celu obliczenia wartości przekładni transformatora, który ma zmienić napięcie i natężenie prądu.