Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1NoKNCAlbefH
Na ilustracji znajdują się liczne erytrocyty. To okrągłe, płaskie, czerwone dyski z wklęsłym środkiem na niebieskim tle.

Glikoliza – wspólny etap katabolizmu tlenowego i beztlenowego cukrów

Wewnątrzkomórkowe oddychanie tlenowe jest procesem wieloetapowym, a jego początkowy przebieg zależy od rodzaju utlenianego substratu.
Źródło: Vector8DIY, Pixabay, domena publiczna.

Glikoliza, czyli rozkład cukru, to jeden z najstarszych ewolucyjnie szlaków metabolicznych umożliwiających pozyskanie energii z pożywienia. Zachodzi zarówno u organizmów prokariotycznych, jak i eukariotycznych. Proces ten jest wspólnym etapem oddychania tlenowego oraz beztlenowego. Podczas glikolizy glukoza zostaje przekształcona w dwie cząsteczki związku trójwęglowego – kwasu pirogronowego. W wyniku tych przemian dochodzi do uwolnienia energii, która zostaje krótkotrwale zmagazynowana w postaci ATP, wykorzystywanym następnie do innych procesów metabolicznych w komórce.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest glikoliza.

  • Scharakteryzujesz proces glikolizy jako jeden z etapów oddychania komórkowego.

  • Określisz substraty oraz produkty glikolizy.

  • Opiszesz przebieg glikolizy na podstawie analizy schematu.