Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RJYxYfAxgXBG1
Zdjęcie przedstawia małpę. To szympans. Znajduje się w dżungli jest częściowo osłonięty przez wysoką zieloną roślinność. Sierść małpy jest czarna. Ma niewielkie szpiczaste uszy. Na twarzy małpy owłosienie nie występuje. Ma niewielkie nozdrza, duże oczy i wystającą szczękę. Twarz ma odcień grafitu, czerni. Szympans ma długie mocne ręce służące do wspinania się po drzewach. Na co dzień porusza się czterech kończynach. Ta małpa to przedstawiciel człowiekowatych. Osiąga wagę na wolności do czterdziestu kilogramów i wysokość stu siedemdziesięciu centymetrów. Zauważono, że szympansy potrafią tworzyć narzędzia i korzystać z nich podczas zdobywania pokarmu.

Zegar molekularny

Ludzie i szympansy pochodzą od wspólnego przodka; rozdział linii ewolucyjnych nastąpił ok. 9,3–6,5 mln lat temu.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Śledzenie zmian organizmów na poziomie molekularnym pozwala w przybliżony sposób zrekonstruować filogenezę od początków powstania życia. Koncepcja zegara molekularnego została stworzona w 1962 roku przez Emile Zuckerkandla i Linusa Paulinga, dzięki prowadzonym  przez nich badaniom dotyczącym budowy hemoglobiny w różnych liniach ewolucyjnych zwierząt. Okazało się, że wykorzystując odpowiednie algorytmy do oszacowania zmian budowy konkretnych związków na poziomie molekularnym, jesteśmy w stanie stworzyć modele ewolucji, uwzględniające chronologię odgałęzienia się konkretnych linii ewolucyjnych w historii istnienia życia! Koncepcja ta jest jednym z najistotniejszych odkryć ewolucji molekularnej.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz koncepcję zegara molekularnego.

  • Przedstawisz, w jaki sposób można wyznaczyć czas występowania określonych zdarzeń ewolucyjnych z wykorzystaniem zegara molekularnego.

  • Przeanalizujesz problemy związane z wykorzystaniem tej koncepcji.

  • Wskażesz przykłady zastosowania zegara molekularnego.