Wiesz z lekcji matematyki, na czym polega operacja pierwiastkowania. W tym e‑materiale zapoznamy się z jednym z algorytmów obliczania wartości pierwiastka kwadratowego, znanym jako metoda Newtona‑Raphsona. Metoda ta pozwala wyznaczyć przybliżoną wartość pierwiastka kwadratowego z nieujemnej liczby rzeczywistej.
Implementację tego algorytmu w poszczególnych językach programowania przedstawiamy w e‑materiałach:
Obliczanie przybliżonej wartości pierwiastka kwadratowego z liczby nieujemnej w języku C++Obliczanie przybliżonej wartości pierwiastka kwadratowego z liczby nieujemnej w języku C++,
Obliczanie przybliżonej wartości pierwiastka kwadratowego z liczby nieujemnej w języku JavaObliczanie przybliżonej wartości pierwiastka kwadratowego z liczby nieujemnej w języku Java,
Obliczanie przybliżonej wartości pierwiastka kwadratowego z liczby nieujemnej w języku PythonObliczanie przybliżonej wartości pierwiastka kwadratowego z liczby nieujemnej w języku Python.
Więcej zadań? Przejdź do e‑materiału Obliczanie przybliżonej wartości pierwiastka kwadratowego z liczby nieujemnej – zadania maturalneObliczanie przybliżonej wartości pierwiastka kwadratowego z liczby nieujemnej – zadania maturalne.
Scharakteryzujesz algorytm „liczenia w słupku” – prostą metodę obliczania pierwiastka kwadratowego z liczby nieujemnej.
Przeanalizujesz algorytm Newtona‑Raphsona, wyznaczający przybliżoną wartość pierwiastka kwadratowego z liczby nieujemnej.
Wyjaśnisz, jak powinna wyglądać konstrukcja algorytmu Newtona‑Raphsona w arkuszach kalkulacyjnych oraz w programach.