Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
REVnd4YimU7WV
Zdjęcie przedstawia butelkę z zielonym płynem. Butelka jest zatkana korkiem. Obok niej leżą dwie przewrócone, puste butelki.

Czy kwasy mogą reagować z niemetalami?

Nie próbuj smaku kwasów w pracowni chemicznej!
Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Kwasy są niezwykłą grupą związków chemicznych. Po pierwsze – nie wszystkie kwasy mają kwaśny odczyn i smak (chociażby kwas oleinowy), niektóre z kolei nie są rozpuszczalne w wodzie (np. kwas borowy czy stearynowy). Mając do czynienia z daną substancją nie zawsze jesteśmy pewni, czy dana substancja jest, czy nie jest kwasem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w chemii posługujemy się kilkoma teoriami kwasów i zasad. Co więcej, to co jest kwasem według jednej teorii, może nie być kwasem według drugiej. Czasami trudno też przewidzieć, jak będzie przebiegała reakcja z udziałem kwasu – na jej przebieg ma wpływ nie tylko temperatura reakcji, ale również stężenie kwasu, jego moc oraz to, czy jest on kwasem o silnych właściwościach utleniających, czy nie. Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej?

Twoje cele
  • Opiszesz, w jakich warunkach niemetale reagują z kwasami.

  • Podasz przykład reakcji kwasu z niemetalem.

  • Zaplanujesz i wykonasz doświadczenie, w którym wykażesz, że niektóre niemetale reagują z odpowiednimi kwasami.

  • Sformułujesz wnioski dotyczące reakcji niemetali z kwasami.