Środowisko geograficzne nieustannie ewoluuje pod wpływem czynników naturalnych i antropogenicznych. Współczesne środowisko przyrodnicze, na które składają się takie sfery Ziemi jak litosfera, morfosfera, pedosfera, atmosfera, hydrosfera (w tym kriosfera) oraz biosfera, ulega degradacji, czego przyczyn upatruje się w działalności człowieka. Zmiany te są na tyle znaczące, że w obiegu naukowym pojawił się termin antropocen, który oznacza epokę geologiczną charakteryzująca się znacznym wpływem człowieka na ekosystem i geologiczny system Ziemi. Okres ten obejmuje co najmniej ostatnie dwa stulecia.
Do najważniejszych globalnych problemów środowiskowych antropocenu należy zaliczyć: 1) zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby (w tym jej degradację); 2) ocieplanie się klimatu, które przyczynia się między innymi do szybkiego zaniku pokrywy lodowej; 3) zmiany użytkowania terenu, w tym głównie deforestację, ograniczającą naturalne tereny siedliskowe dla zwierząt. W efekcie negatywnych zmian znaczne obszary naszej planety dotyka katastrofa ekologiczna.
Omówisz główne problemy środowiskowe we współczesnym świecie.
Wskażesz zależności między zmianami klimatycznymi, zmianami pokrycia terenu oraz przebiegiem zjawisk i procesów w przyrodzie.
Przeanalizujesz wybrane dane statystyczne dotyczące zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatycznych.
Dostrzeżesz zbyt dużą ingerencję człowieka w środowisko i potrzebę ochrony zasobów środowiska przyrodniczego.