Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWvasXGFucshl
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia zorzę polarną na niebie. Jest to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym (dwubiegunowym). Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis. Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej. [źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zorza_polarna]. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Energia jonizacji".

Energia jonizacji

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/image-photo/photo-diffraction-phenomenon-touching-arizona-river-1774799513 [dostęp 21.04.2022 r.].

Czy to nie ciekawe?

Atom - wydawałoby się, że jest taki prosty. Tymczasem jest on złożoną strukturą, zawierającą wzajemnie na siebie oddziałujące protony, neutrony i elektrony. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że elektrony krążą wokół jądra utrzymywane siłami elektrycznymi. O ile jądro atomowe jest zazwyczaj bardzo stabilne, o tyle dość łatwo jest oderwać od atomu elektron i doprowadzić do jonizacji.

W tym e‑materiale zastanowimy się wspólnie nad zagadnieniami dotyczącymi energii jonizacji – jak duża energia niezbędna jest, by oderwać elektron? Czy jest ona taka sama dla wszystkich elektronów? Czy wartości energii jonizacji można wyjaśnić tylko oddziaływaniem elektrycznym między jądrem i elektronami?

Twoje cele

W tym materiale:

  • poznasz strukturę atomu,

  • określisz, na czym polega jonizacja atomu,

  • dowiesz się, co to jest energia jonizacji i od czego zależy,

  • nauczysz się analizować i interpretować wykresy zależności energii jonizacji od liczby atomowej,

  • wyznaczysz i zinterpretujesz wartość energii jonizacji w atomie wodoru.