Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RuN0795zflR2B
Zdjęcie przedstawia skalisty teren. Skały mają kształt słupów - wielościanów, stożków i pomarańczową barwę. Znajdują się na masywnych podstawach, jakby były na nich postawione. W podstawach w niektórych miejscach widoczne są rozwarstwiające się płytki piaskowca. Część skał stoi samotnie.

Rzeźbienie wiatrem – erozyjna działalność wiatru

Źródło: Licencja Pixabay, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Czy wiesz, jaki wpływ na powierzchnię terenu może mieć długotrwałe działanie wiatru? Okazuje się, że wiatr zaliczany jest do czynników, które odgrywają bardzo istotną rolę w procesach kształtujących powierzchnie naszej planety. Oczywiście sam wiatr będący niczym innym jak ruchami mas powietrza, nie może wykonywać żadnej rzeźbotwórczej działalności. Można by go porównać do rzeźbiarza wykonującego zdumiewające dzieła artystyczne. Jednak podobnie jak rzeźbiarz, wiatr nie jest w stanie wykonać swoich dzieł bez odpowiednich narzędzi. W przypadku wiatru narzędziami tymi są unoszone lub toczone ziarenka pyłu i piasku.

Wiatr przede wszystkim umożliwia transport materiału, a jego siła nośna w dużym stopniu uwarunkowana jest prędkością ruchu powietrza. Już nawet lekkie podmuchy unoszą drobne pyły, a silniejsze przenoszą ziarna piasku. Aby jednak materiał skalny mógł być uniesiony przez wiatr, musi uprzednio znaleźć się w postaci luźnych cząstek mineralnych, być suchy i nie mieć pokrycia roślinnego.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym są procesy eoliczne.

  • Zapoznasz się z różnymi formami działalności eolicznej.

  • Przeanalizujesz przebieg wybranych procesów rzeźbotwórczych wiatru.