Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RdT7jjbkvLaod

Jaka jest nasza Galaktyka?

Źródło: dostępny w internecie: https://images.nasa.gov/details-GSFC_20171208_Archive_e002154 [dostęp 9.05.2022 r.], dostępny w internecie: https://esahubble.org/images/opo0501a/ [dostęp 15.05.2022 r.].

Czy to nie ciekawe ?

W przestrzeni kosmicznej istnieją miliardy galaktyk. Podczas bezchmurnej i bezksiężycowej nocy, w Polsce możemy zobaczyć na niebie Galaktykę Andromedy, która oglądana gołym okiem wygląda, jak rozmyta mgławica. Jeśli jednak przyjrzymy się uważnie jej zdjęciom okaże się, że niewielka plamka na niebie w rzeczywistości jest skupiskiem miliardów gwiazd. Ale co zrobić, aby obejrzeć naszą Galaktykę? Czy istnieje sposób na badanie struktury Drogi Mlecznej, skoro znajdujemy się w jej wnętrzu? Każdej nocy na niebie możemy zobaczyć przez lunetę niewielki fragment Drogi Mlecznej w postaci pasma gwiazd rozciągającego się ponad widnokręgiem. Obserwując niebo z półkuli południowej, na przykład w Chile lub Australii, zobaczymy inny fragment Galaktyki, obejmujący miedzy innymi okolice jej centrum, a w zasadzie wybrzuszenia centralnego zwanego z angielskiego bulge. Czy obserwacje różnych fragmentów Drogi Mlecznej w różnych miejscach pozwalają jednoznacznie określić, jak ona wygląda?

O tym jak wygląda Droga Mleczna, dowiesz się w tym e‑materiale.

Twoje cele
  • poznasz metody, jakimi bada się Galaktykę;

  • będziesz odróżniać Drogę Mleczną od innych galaktyk na podstawie zdjęć,

  • nauczysz się charakteryzować naszą Galaktykę.