Najważniejsze informacje dotyczące repozytorium kodu znajdziesz w e‑materiale Repozytorium koduRepozytorium kodu. Pora nauczyć się z niego korzystać.
Załóżmy, że pracujesz nad pewnym projektem. Ktoś prosi cię o jego kopię oraz o wprowadzenie kilku zmian w plikach. Co robisz? Kopiujesz projekt do oddzielnego katalogu, wprowadzasz zasugerowane zmiany i udostępniasz cały folder. Jeśli okaże się, że ty również chcesz wprowadzić zmiany w swojej wersji projektu, musisz skopiować odpowiednie pliki do oryginalnego katalogu.
Jednak przy większej liczbie plików (lub gdy opisana sytuacja będzie się powtarzać) taka „żonglerka” staje się bardzo uciążliwa, a ty najprawdopodobniej stracisz kontrolę nad projektem – zwyczajnie pogubisz się wśród kolejnych wersji tych samych plików.
Aby temu zapobiec, możesz wykorzystać system kontroli wersji Git i mechanizm pracy z gałęziami projektu (ang. branch).
Przedstawiony na wstępie przykład jest tylko jednym z wielu możliwych scenariuszy. Gałęzie możesz wykorzystać m.in. podczas pracy zespołowej, przy wprowadzaniu nowych funkcji oraz gdy chcesz testować tymczasowe wersje programów, bez wpływania na ich stabilne wersje. Zmiany wprowadzone w gałęzi możesz włączyć do wersji docelowej (gałęzi głównej) lub je anulować.
Wyjaśnisz, czym są gałęzie w systemie Git.
Scharakteryzujesz podstawowe operacje na gałęziach: tworzenie i łączenie.
Przeanalizujesz, do czego służy polecenie
pull request
.Opiszesz projekt za pomocą języka Markdown.
Wyjaśnisz, do czego służy plik
.gitignore
w repozytorium.