Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RHoE6UN7zG27L
Zdjęcie przedstawiające słoik z lampkami. Z tyłu czarne tło, na którym widać jasne kropki imitujące świetliki.

Reakcje egzo- i endoenergetyczne

Wiele gatunków świetlikowatych znanych jest ze swej zdolności do bioluminescencji. Barwa wytwarzanego światła jest zimnozielona, a wytwarzanie go służy tym owadom do komunikacji, sygnalizowania przynależności gatunkowej i ułatwia tworzenie par.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Obserwując reakcje chemiczne i procesy fizyczne zachodzące dookoła nas, każdego dnia można zauważyć, że w jednych energia jest wydzielana (np. na sposób ciepła, jak podczas spalania drewna), a inne pobierają energię z otoczenia (np. ze światła słonecznego, jak w procesie fotosyntezy). Znasz może inne przykłady takich reakcji? Wiesz, czym się charakteryzują i jak są nazywane? Czy potrafisz wymienić reakcje chemiczne, które uwalniają lub pobierają energię z otoczenia na różne sposoby? A może wiesz, jak to się dzieje, że robaczki świętojańskie „świecą” i jaki to typ reakcji?

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie reakcji/procesów egzo– oraz endoenergetycznych.

  • Podasz przykłady reakcji/procesów egzo– i endoenergetycznych.

  • Zaprojektujesz doświadczenie różnicujące, czy reakcja/proces jest egzo– czy endoenergetyczny.