Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1clxh7ZxzKjY
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia białe i niebieskie linie biegnące na kilku poziomach na ciemnoniebieskim tle. Symbolizują one sygnały elektryczne w ścieżkach wytrawionych w płytkach elektronicznych. Na zdjęciu umieszczono napis z tytułem "Zastosowanie diody półprzewodnikowej w prostownikach".

Zastosowanie diody półprzewodnikowej w prostownikach

Czy to nie ciekawe ?

Prąd elektryczny wytwarzany przez elektrownie i docierający do odbiorców jest tak zwanym prądem przemiennym - cyklicznie zmieniającym nie tylko wartość, ale także kierunek. Stosowane powszechnie urządzenia elektroniczne: telewizory, komputery, odtwarzacze wszelkiego rodzaju, czy też ładowarki do smartfonów, do swojego prawidłowego działania potrzebują prądu jednokierunkowego. Zadaniem prostowników prądu jest zmiana prądu przemiennego w prąd jednokierunkowy. Elementem prostownika odpowiedzialnym za tę zmianę są diody półprzewodnikowe, których istotną własnością jest niejednakowe przewodzenie prądu w dwóch kierunkach.

RadynoMr9LGZe
Rys. a. Rodzina diód jest liczna. Liczne są też ich zastosowania.
Twoje cele
  • dowiesz się, do czego i gdzie stosuje się prostowniki prądu,

  • poznasz skutek pracy diody w prostowniku,

  • zrozumiesz, w jaki sposób diody „prostują” prąd elektryczny,

  • przeanalizujesz cykl pracy prostownika,

  • zastosujesz zdobytą wiedzę do rozwiązywania problemów.

Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida