Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia białe i niebieskie linie biegnące na kilku poziomach na ciemnoniebieskim tle. Symbolizują one sygnały elektryczne w ścieżkach wytrawionych w płytkach elektronicznych. Na zdjęciu umieszczono napis z tytułem "Zastosowanie diody półprzewodnikowej w prostownikach".
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia białe i niebieskie linie biegnące na kilku poziomach na ciemnoniebieskim tle. Symbolizują one sygnały elektryczne w ścieżkach wytrawionych w płytkach elektronicznych. Na zdjęciu umieszczono napis z tytułem "Zastosowanie diody półprzewodnikowej w prostownikach".
Zastosowanie diody półprzewodnikowej w prostownikach
Czy to nie ciekawe ?
Prąd elektryczny wytwarzany przez elektrownie i docierający do odbiorców jest tak zwanym prądem przemiennym - cyklicznie zmieniającym nie tylko wartość, ale także kierunek. Stosowane powszechnie urządzenia elektroniczne: telewizory, komputery, odtwarzacze wszelkiego rodzaju, czy też ładowarki do smartfonów, do swojego prawidłowego działania potrzebują prądu jednokierunkowego. Zadaniem prostowników prądu jest zmiana prądu przemiennego w prąd jednokierunkowy. Elementem prostownika odpowiedzialnym za tę zmianę są diody półprzewodnikowe, których istotną własnością jest niejednakowe przewodzenie prądu w dwóch kierunkach.
RadynoMr9LGZe
Rys. a. Ilustracja przedstawia zdjęcia sześciu rodzajów diod. U góry po lewej stronie widoczna jest dioda standardowa. Dioda standardowa widoczna jest w postaci czarnego walca. Do podstaw walca przylutowane są dwa Druciki doprowadzające prąd. Obok po prawej stronie widoczna jest dioda Schottky’ego. Dioda ta widoczna jest w postaci czarnego prostopadłościennego elementu. Do dolnej krawędzi tej diody przylutowane są dwa druciki. Druciki przylutowane są obok siebie. Doprowadzają one napięcie do diody. U góry po prawej stronie widocznych jest diod wielkimi literami LED. Diody te widoczne są w postaci zaokrąglonych końcówek i jednej płaskiej powierzchni. Do płaskiej powierzchni przylutowane są dwa druciki doprowadzające prąd. Diody widoczne są obok siebie. Najbardziej po lewej widoczna jest dioda czerwona. Obok po prawej widoczna jest dioda niebieska. W środku widzimy diodę zieloną. Druga od prawej jest dioda żółta. Najbardziej po prawej widoczna jest dioda przezroczysta. Na dole po lewej stronie widoczna jest dioda Zenera. Dioda Zenera widoczna jest w postaci pomarańczowego walca. To podstaw walca przylutowane są dwa metalowe druciki doprowadzające prąd. W środku na dole widoczna jest dioda tunelowa. Dioda tunelowa widoczna jest w postaci cylindrycznego kształtu o miedzianym kolorze. Do podstaw cylindra przylutowane są dwa miedziane druciki. Najbardziej po prawej w dolnej części ekranu widoczna jest fotodioda. Foto dioda składa się z cylindrycznego kształtu, który na górze ma okienko. Przez to okienko emitowane jest promieniowanie elektromagnetyczne. Promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane jest przez fotodiody pod wpływem napięcia. Do przeciwległej podstawy Fotodiody Przylutowany są dwa druciki doprowadzające prąd.
Rys. a. Rodzina diód jest liczna. Liczne są też ich zastosowania.
Twoje cele
dowiesz się, do czego i gdzie stosuje się prostowniki prądu,
poznasz skutek pracy diody w prostowniku,
zrozumiesz, w jaki sposób diody „prostują” prąd elektryczny,
przeanalizujesz cykl pracy prostownika,
zastosujesz zdobytą wiedzę do rozwiązywania problemów.