Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RhOgFRyhtbpso
Fotografia przedstawia krajobraz równinny, który został dotknięty powodzią. Duży obszar terenu pokryty trawą i drzewami jest zalany, nad wodę wystają korony drzew. Można się domyślić, że w miejscu tym wcześniej płynęła rzeka, ponieważ nad rozlewiskiem wodnym znajduje się most. W tle są budynki mieszkalne oraz drzewa.

Jak zapobiegać powodziom?

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Powodzie należą do najczęściej występujących zjawisk katastrofalnych. Zazwyczaj mają charakter lokalny, występując w poszczególnych zlewniach czy dorzeczach. Te, które obejmują całe państwa lub wiele sąsiadujących państw, nazywamy regionalnymi. Wszystkie mogą powodować olbrzymie straty materialne, zniszczenia infrastruktury, jak również ofiary śmiertelne. Najtragiczniejsze w skutkach powodzie nawiedzają gęsto zaludnione regiony Azji Południowo‑Wschodniej i Południowej: Chiny, Bangladesz czy Indie, powodując śmierć od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów osób. Powodzie w Europie i w Polsce nie są na szczęście aż tak tragiczne. Chociaż liczba ofiar jest mniejsza, to konsekwencje ekonomiczne są znaczne. Zamiast ponosić koszty naprawy czy odbudowy zniszczeń lepiej jest zapobiegać występowaniu tych zjawisk lub minimalizować ich skutki. Czym jest ochrona przeciwpowodziowa? Jakie są jej rodzaje? Które z metod są najskuteczniejsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym e‑materiale.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest ochrona przeciwpowodziowa.

  • Wymienisz sposoby zapobiegania skutkom katastrofalnych powodzi.

  • Dokonasz wyróżnienia bezpośrednich i pośrednich metod ochrony przeciwpowodziowej.

  • Ocenisz skuteczność poznanych metod zapobiegania powodziom.