Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R12wPdYMR5gZm
Obraz przedstawia scenę zbiorową. W środkowej części Jan III Sobieski siedzi na koniu, patrzy w dal i podaje kanonikowi Janowi Denhoffowi list do papieża. Królowi towarzyszy jego syn Jakub. Po prawej stronie obrazu znajduje się książę Karol Lotaryński, dowódca wojsk cesarskich. Zdejmuje kapelusz przed zwycięskim sojusznikiem. Rotmistrz husarski Zygmunt Zwierzchowski rzuca do stóp swego władcy zdobyczny sztandar turecki. Scenie przypatruje się kapucyn Marco d’Aviano. Stłoczeni po lewej stronie obrazu polscy dowódcy spoglądają na triumf Sobieskiego. W tle widoczne są wieże ocalonego Wiednia, gąszcz husarskich proporców i wzgórza. Na błękitnym niebie są białe obłoki. Znajdują się na nim również tęcza oraz biała gołębica.

Powtórka z historii cz. 20: nowożytność. Historia Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Jan Matejko, Jan Sobieski pod Wiedniem, 1883
Źródło: Pierre Patel (1604–1676), ok. 1668 r., olej na płótnie, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Powtórka z historii”.

Pozwoli ci sprawdzić swoją wiedzę i powtórzyć wiadomości z jednego z działów historii. Będziesz pracować z tekstami źródłowymi i multimediami oraz wykonywać zestaw ćwiczeń interaktywnych. Aby ułatwić ci przypomnienie wiadomości w konkretnym kontekście historycznym, materiał koncentruje się na wybranej epoce - w tym przypadku jest to nowożytność w Polsce.

W pierwszej części materiału przypominamy, jak interpretować polecenia pojawiające się przy ćwiczeniach, i podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę. W drugiej będziesz pracować z materiałami źródłowymi oraz multimedium, aby w ostatniej sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując zestaw ćwiczeń związanych z danym okresem historii.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz typy poleceń do ćwiczeń, które mogą pojawić się na sprawdzianie wiedzy z historii dotyczącym nowożytności w Polsce.

  • Przeanalizujesz wydarzenia, zjawiska i procesy historyczne w kontekście nowożytności w Polsce, wskazując zależności pomiędzy różnymi dziedzinami życia społecznego.

  • Ocenisz swoją wiedzę, wykonując zestaw ćwiczeń przygotowanych w tym repetytorium.

  • Opiszesz rodzaje źródeł i ocenisz ich przydatność do wyjaśnienia problemu historycznego.

  • Zweryfikujesz swój stan wiedzy.

  • Wskażesz możliwe braki w swojej wiedzy na temat nowożytności w Polsce.