Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RK4DS3yvNxJlq
Obraz przedstawia wydarzenia rewolucji lipcowej wymierzonej przeciwko panowaniu króla Francji, Karola X. Nad całością kompozycji dominuje alegoryczna figura Wolności. Jest ona ukazana jako młoda kobieta, w czerwonej czapce frygijskiej. Kobieta idzie przez pole walki ze strzelbą w lewej ręce i trójkolorowym sztandarem w prawej ręce. Za kobietą podążają rewolucjoniści. Po jej prawej stronie podąża przedstawiciel klasy średniej - mężczyzna w cylindrze. Po lewej młody chłopiec trzymający w obu rękach pistolety, reprezentujący klasę robotniczą. Rewolucjoniści idą do przodu po leżących na ziemi ciałach ludzi poległych w walce o wolność.

Liberalizm ma wiele twarzy

Wolność wiodąca lud na barykady, Eugène Delacroix, 1830 r.
Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Narodziny liberalizmu wiążą się z upadkiem tradycyjnego rozumienia źródeł legitymizacji i zakresu władzy politycznej. Jego główne założenia sformułowane zostały w opozycji do monarszego absolutyzmu, który był w XVII wieku podstawową formą ustrojową.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz założenia umowy społecznej.

  • Określisz rolę państwa według myśli liberalnej.

  • Przeanalizujesz teorię sprawiedliwości.

  • Ocenisz, czy indywidualizm jest ważniejszy niż dobro ogółu.