Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rs8DfTnYD9m2f
Ilustracja przedstawia pole z suchymi i połamanymi konarami drzew. Na pierwszym planie przekrój przez gruby pień drzewa. Widoczne są słoje i kawałki kory. W tle widoczne są pola i las.

Skutki zmian w holocenie związane z działalnością człowieka

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

W codziennym życiu korzystamy z kalendarza, planując wydarzenia w bliższej lub dalszej przyszłości albo celebrując rocznice minionych zdarzeń. Podobną rachubę czasu opracowano dla Ziemi. Wiek i ważne fakty z życia naszej planety geolodzy ujęli w ramy er, okresów oraz epok.

Według geologicznego „kalendarza” żyjemy obecnie w erze kenozoicznej, w okresie czwartorzędu, w epoce nazywanej holocenem. Trwa ona zaledwie od około 12 tysięcy lat, czyli od zakończenia ostatniego zlodowacenia Ziemi. To zaledwie moment w skali wieku planety liczącego około 4,5 miliarda lat. Nie ma w tablicy stratygraficznej podobnego epizodu, wszystkie inne epoki i okresy liczyły sobie dotąd po kilka lub kilkadziesiąt milionów lat. Jednak epoka, która dopiero co się rozpoczęła, mogła już się zakończyć. Jak to możliwe?

Wiele naukowców uważa, że zachodzące na Ziemi zmiany związane z działalnością człowieka spowodowały konieczność wyodrębnienia nowej epoki. Zaproponowano już nawet jej nazwę – antropocen. Wydaje się, że jest tylko kwestią czasu, kiedy dokonana zostanie zmiana dotychczasowej tabeli stratygraficznej. Nierozstrzygnięty jest tylko spór o to, kiedy antropocen się zaczął.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz wpływ działalności człowieka na poszczególne komponenty środowiska przyrodniczego.

  • Podasz przykłady skutków zmian w środowisku wywołanych działalnością człowieka, które można obserwować na Ziemi.

  • Omówisz przykłady zmian zachodzących w holocenie na planecie, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które wpływają na zmiany klimatu.