R1UMeWGPMqoYW
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia iskry powstające na skutek tarcia. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Badanie zależności siły tarcia od wielkości powierzchni trących".

Badanie zależności siły tarcia od wielkości powierzchni trących

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/iskry-lataj%C4%85ce-podczas-siatki-maszyn-i-wyka%C5%84czania-metalu-gm914855976-251789759 [dostęp 22.08.2019].

Czy to nie ciekawe?

Ze zjawiskiem tarcia spotykasz się na co dzień. Dzięki tarciu możesz chodzić, bo występuje ono pomiędzy podłożem a powierzchnią butów, dzięki tarciu możesz pisać na komputerze, bo siłę tarcia pokonujesz uderzając palcami w klawiaturę. Zgodzisz się ze mną, że powszechność tarcia jest oczywista! Jeśli tak jest, to warto poznać dokładniej siłę tarcia. Intuicja podpowiada, że siła ta jest zależna od siły wzajemnego nacisku i od tego, jak bardzo porowate są stykające się powierzchnie. Jednocześnie widzisz, że pole stykających się powierzchni może być bardzo różne: od bardzo małego po ogromne. Ciekawe, czy siła tarcia zależy od tej wielkości? Trzeba by to zbadać. Proponuję Ci to w tym e‑materiale.

Twoje cele

Jeśli wnikliwie zapoznasz się z treścią tego e‑materiału, to

  • poznasz zestaw doświadczalny, który pozwoli na zaplanowanie i wykonanie doświadczenia w pracowni fizycznej i w wirtualnym laboratorium,

  • zastosujesz wiedzę o tarciu do rozwiązania nowego problemu badawczego,

  • przeanalizujesz wyniki doświadczenia i wyciągniesz wnioski, które będą dotyczyły rozstrzygnięcia problemu badawczego: czy i jak siła tarcia zależy od wielkości powierzchni trących?