Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1YKPo3KRTWFN
Ilustracja przedstawia stetoskop i długopis leżące na dokumentach szpitalnych.

Opinie na temat systemu opieki zdrowotnej w Polsce

Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Statystycznie rzecz biorąc”.

Jerzy Bralczyk Służba, ochrona czy opieka?

Służba zdrowia była w PRL, teraz mamy system opieki zdrowotnej, wymiennie z systemem ochrony zdrowia (…). Ta dawna służba też stanowiła system, ale w potocznej nazwie tego nie było. Służba jest jakimś systemem, w końcu wszystko pewnie jakoś jest, ale po co o tym mówić? Służba to to, że się służy, ale i to, co służy – tak jak prośba jest tym, że się prosi, i tym, czym się prosi, a choroba tym, że się choruje, i tym, na co. Służba wojskowa to służenie w wojsku, a służba w hotelu czy u państwa – to ludzie. To niekoniecznie zaszczytne społeczne funkcje. Ale służba państwu czy służba boża to powinność, zaszczyt i w ogóle coś pięknego. Tylko że wtedy o ludziach tak się nie mówi.

br Źródło: Jerzy Bralczyk, Służba, ochrona czy opieka?, 28.01.2020 r., dostępny w internecie: izba-lekarska.pl [dostęp 26.01.2022 r.].

Zastanów się nad słowami językoznawcy – czy to, jak nazywamy jakąś strukturę organizacyjną i jej przedstawicieli, ma wpływ na to, jak ją odbieramy? Co właściwie Polacy myślą o systemie opieki zdrowotnej i jak ją oceniają?

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz problemy, z jakimi boryka się polski system opieki zdrowotnej.

  • Porównasz, wykorzystując analizę SWOT, pozytywne aspekty funkcjonowania polskiego systemu opieki zdrowotnej z aspektami negatywnymi.

  • Przenalizujesz czynniki wpływające na opinie formułowane przez Polaków na temat systemu opieki zdrowotnej.