Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RO1RodD8bY9j8
Ilustracja przedstawia widok z przybliżeniem na wysuszoną ziemię. Jest to zdjęcie popękanej gleby dotkniętej suszą, ma ona szarawy kolor. Z lewej strony widoczna jest kilkulistna mała roślinka przebijająca się przez szczeliny.

Erozja wietrzna i wodna gleb

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Wykształcenie pedosfery zajmuje tysiące lat, ale te same czynniki, które wpływają na powstawanie gleby, mogą zniweczyć ten proces w kilka miesięcy. Szacuje się, że co 5 sekund degradacji ulega gleba o powierzchni boiska do piłki nożnej.

Każdego roku wiatr przenosi miliony ton drobnego pyłu nawet ponad oceanami. Wywiewane lub wypłukane przez wodę opadową cząsteczki gleby trafiają również do rzek i przenoszone są w kierunku mórz oraz oceanów. Wielkie rzeki południowej Azji każdego roku przenoszą miliardy ton piasku, osadzając go u swoich ujść. Z materiału tego formowane są delty, a na nich z czasem mogą powstać żyzne mady. Ale to, co cieszy jednych, jest zmartwieniem drugich, którzy każdego dnia, w innych miejscach, toczą walkę o zachowanie życiodajnej pedosfery.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz proces erozji wietrznej i wodnej gleb.

  • Przedstawisz czynniki sprzyjające erozji gleb.

  • Ocenisz zagrożenie gleb erozją w różnych regionach świata.

  • Omówisz sposoby zapobiegania erozji gleb na świecie.