Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R6Qo1UG4smcmT
Zdjęcie przedstawia fragmenty linijek kodu zero‑jedynkowego zamieszczone na czarnym tle.

Konwersja liczb z systemu dwójkowego na dziesiętny w języku Python

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

W tym e‑materiale powtarzamy wiadomości ze szkoły podstawowej.

Dziesiętny system liczbowy, którym posługujemy się na co dzień, jest wygodny w użyciu z punktu widzenia człowieka, a zarazem kłopotliwy do zastosowania we współczesnych układach cyfrowych, takich jak procesory lub pamięci. Działanie wielu oparte jest na systemie binarnym (dwójkowym).

Poznaliśmy już algorytm konwersji liczb z systemu dwójkowego na dziesiętnyP1830ep6ukonwersji liczb z systemu dwójkowego na dziesiętny. Teraz zaimplementujemy go w języku Python.

Ciekawi cię, jak wyglądają implementacje w innych językach programowania? Możesz się z nimi zapoznać w dwóch pozostałych e‑materiałach z tej serii:

Więcej zadań? Sięgnij do Konwersja liczb z systemu dwójkowego na dziesiętny – zadania maturalnePbQs5eGC4Konwersja liczb z systemu dwójkowego na dziesiętny – zadania maturalne.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz algorytm konwersji liczby zapisanej w systemie dwójkowym do postaci dziesiętnej.

  • Napiszesz w języku Python program przekształcający liczbę binarną do postaci dziesiętnej.

  • Rozwiążesz kilka zadań związanych z konwersją liczb.