Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R8YSL6y5zpIpR
Zdjęcie przedstawia dwie zięby Darwina na zielonym trawniku. Ptaki te mają mało kontrastowe, brązowoszare upierzenie i różowy dziób.

Radiacje adaptacyjne

Zróżnicowanie się kształtu dzioba u czterech gatunków zięb Darwina jest przystosowaniem ewolucyjnym do różnych warunków środowiskowych.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Radiacja adaptacyjna to proces, w wyniku którego z grupy spokrewnionych organizmów powstaje wiele różnych form przystosowanych do życia w odmiennych środowiskach. Klasycznym przykładem radiacji adaptacyjnej są tzw. zięby Darwina – gatunki ptaków śpiewających wywodzące się od wspólnego przodka, który przed wiekami przybył na Wyspy Galapagos. Ptaki te uległy zróżnicowaniu na skutek zasiedlania odmiennych nisz ekologicznych, do których musiały się przystosować. Nazwa „zięby Darwina” wzięła się stąd, że ptaki te zostały odkryte przez twórcę teorii ewolucji biologicznej Karola Darwina.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest radiacja adaptacyjna.

  • Przedstawisz warunki, od których zależy wystąpienie radiacji adaptacyjnej.

  • Porównasz różne przypadki radiacji adaptacyjnych.