Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1BGdkP2GxBmX
Ilustracja przedstawiająca model kulkowo‑pręcikowy cząsteczki kwasu adypinowego, to jest kwasu heksanodiowego. Atomy węgla reprezentowane są przez szare kulki, atomy tlenu przez czerwone, zaś atomy wodoru przez małe, białe kulki. Atom węgla C 1 łączy się za pomocą wiązania podwójnego z atomem tlenu, za pomocą wiązania pojedynczego z grupą hydroksylową oraz z atomem węgla C 2 grupy metylenowej, która to łączy się z kolejną grupą metylenową, ta z następną, która to związana jest z ostatnią grupą metylenową, połączoną z węglem C 6 związanym za pomocą wiązania podwójnego z atomem tlenu oraz za pomocą wiązania pojedynczego z grupą hydroksylową.

W jaki sposób rysuje się wzory strukturalne kwasów tlenowych

Kwasy są powszechnie występującymi związkami chemicznymi. Można je znaleźć w wielu produktach spożywczych i kosmetycznych. Stosowane są także w przemyśle.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Z pojęciem „kwas” można spotkać się w wielu dziedzinach życia. Kwasy stosowane są w m.in. kosmetologii, metalurgii, przemyśle chemicznym i tworzyw sztucznych. Zapewne w szkole podstawowej omawiany był problem kwaśnych deszczy, czyli takich opadów, które powstają na skutek łączenia się wody z tlenkami będącymi zanieczyszczeniami atmosfery, to jest: tlenkami siarki, tlenkami azotu oraz tlenkiem węgla(IV). W tym rozdziale dowiesz się, w jaki sposób rysować wzory strukturalne takich kwasów.

Twoje cele
  • Przedstawisz wzory strukturalne kwasów tlenowych na podstawie nazwy.

  • Na podstawie wzoru strukturalnego zapiszesz nazwy i wzory sumaryczne kwasów tlenowych.

  • Na podstawie wzoru strukturalnego związku rozpoznasz stopień utlenienia występujących w nim pierwiastków.