Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R4KZs1HhE3AQr
Zdjęcie przedstawia krogulca zwyczajnego podczas lotu w ujęciu od dołu. Jest to duży ptak. Posiada masywny tułów, od którego w boki odchodzą rozpięte skrzydła pokryte długimi piórami. W tylnej części ciała znajduje się ogon z rozłożystymi piórami. Z przodu widać głowę zakończoną dość krótkim, ciemnym dziobem. Upierzenie krogulca składa się z czarnobiałych piór, przy czym te na ogonie oraz na skrzydłach są o wiele dłuższe od pozostałych.

Podwójne oddychanie

Krogulec zwyczajny (Accipiter nisus) podczas lotu wymaga dużego nakładu energii, którą uzyskuje dzięki podwójnemu oddychaniu.
Źródło: TheOtherKev, Pixabay , domena publiczna.

Ptaki (Aves) ze względu na zdolność do aktywnego lotu różnią się od innych zwierząt budową ciała i przebiegiem wielu procesów fizjologicznych. Wykształciły wiele cech, które umożliwiają im lot. Jedną z nich są rurkowate płuca połączone z workami powietrznymi, które umożliwiają podwójne oddychanie.

Twoje cele
  • Przedstawisz budowę układu oddechowego ptaków.

  • Poznasz drogę przepływu powietrza przez płuca w czasie wdechu i wydechu.

  • Wyjaśnisz mechanizm i znaczenie podwójnego oddychania.