Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1aJ28zQYn4Dl
Zdjęcie przedstawia sztuczną hodowlę zielonych roślin w szklanych, zaparowanych zlewkach. Na zdjęciu jest osiem pojemników. Są ułożone w rzędach na metalowej, laboratoryjnej półce. Rośliny przypominają źdźbła traw.

Transformacje genetyczne

Najczęściej wykonywane modyfikacje genetyczne roślin służą nadaniu im odporności na konkretny gatunek pasożyta i zwiększeniu ich wytrzymałości na niekorzystne warunki środowiska.
Źródło: chuttersnap, unsplash.com, domena publiczna.

Odkąd ludzie zaczęli hodować zwierzęta i rośliny, starają się poprawić ich cechy tak, aby ich hodowla była jak najbardziej efektywna i wydajna. Początkowo krzyżowano osobniki o możliwie najlepszych cechach w nadziei na uzyskanie jeszcze lepszych u potomstwa. Metodę tę stosuje się także współczesnie do rozmnażania koni wyścigowych. Nazywa się ją transgenezą naturalną, bo zmiana cech organizmu wywołana dodaniem nowego genu do jego genomu odbywa się naturalnie, drogą krzyżowania.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcia: transgenezy naturalnej i indukowanej, cisgenezy, hybrydy, transgenu, transformantu oraz wektora.

  • Wyjaśnisz wektorowe i bezwektorowe metody transformacji genetycznej.

  • Opiszesz cele transformacji genetycznych i przykłady ich zastosowania.