Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RfdZwTZ3TkVOg
Zdjęcie przedstawia miskę z wodą, a obok łyżkę nad płomieniem świecy. Na łyżce jest ołowiana figurka, która się topi. Po lewej stronie zdjęcia, obok świecznika, znajduje się kilka ołowianych figurek.

Jakim reakcjom chemicznym ulega ołów?

Jednym z czeskich zwyczajów bożonarodzeniowych jest wlewanie stopionego ołowiu do wody i przepowiadanie przyszłości na podstawie otrzymanych kształtów.
Źródło: Micha L. Rieser, domena publiczna.

Ołów był znany od czasów starożytnych. Pytanie, czy ludzie tamtych czasów wiedzieli wszystko o jego właściwościach? Posiada on bowiem niską temperaturę topnienia (327°C), dlatego łatwo topi się nad płomieniem świeczki. Wykorzystują to Czesi podczas ludowego zwyczaju, jakim jest lanie ołowiu do wody w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. Czy wiesz, że ołów należy do metali ciężkich, a przy tym jest również metalem miękkim i kowalnym? Po przecięciu ma barwę biało–niebieską, a na powietrzu, po pewnym czasie matowieje do barwy szarej. Czy wiesz, że jest to metal, który nie ma połysku? Jak myślisz, jakie posiada właściwości chemiczne? Czy wiesz, jakim reakcjom może ulegać? Koniecznie musisz je poznać.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie pasywacji.

  • Opiszesz właściwości chemiczne ołowiu.

  • Podasz przykłady minerałów, których składnikiem jest ołów.

  • Napiszesz równania reakcji, w których bierze udział ołów.