Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RY9iweVJtPYTj
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia symulacją komputerową wielkiego pęku atmosferycznego powstałego w wyniku uderzenia protonu o energii jednego teraelektronowolta w atmosferę na wysokości dwudziestu kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Na czarnym tle ekranu w lewym i dolnym roku widoczny jest fragment mapy satelitarnej Polski. Widoczny w postaci czworo ściennego kształtu obrazek przedstawia środkową i północną część naszego kraju. U góry ilustracji widoczna jest linia brzegowa Polski. Środkowa i dolna część ilustracji przedstawia szarą część lądową naszego kraju. W lewej i górnej części ekranu widoczny jest jasny punkt. Z punktu tego rozchodzą się jasne promienie w kierunku mapy Polski, ilustrujące tor cząstek które dotrą do powierzchni Ziemi. Promienie rozbiegają się na boki. Środkowa część wiązki promieni jest biała, natomiast część bardziej zewnętrzna jest koloru zielonego. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Promieniowanie jonizujące wokół nas".

Promieniowanie jonizujące wokół nas

Źródło: Dinoj, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Protonshower.jpg [dostęp 24.03.2022 r.], licencja: CC BY 2.5.

Czy to nie ciekawe?

Promieniowanie jonizujące jest nieodłącznym elementem naszego życia – z każdym oddechem wprowadzamy do organizmu promieniotwórczy radon, z mlekiem matki (i każdym innym) wysysamy promieniotwórczy potas, podczas spaceru jesteśmy bombardowani przez kwanty gamma i miony z promieniowania kosmicznego, a leżąc na łące wystawiamy się na produkty rozpadu izotopów z wnętrza ziemi… Przed promieniowaniem nie ma ucieczki, ponieważ my sami też promieniujemy – w czasie czytania tego wstępu w Twoim ciele doszło do kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy rozpadów promieniotwórczych. 

RPVD0bmSIRkmp
Rys. a. Jednymi ze źródeł naturalnego promieniowania jonizującego w naszym otoczeniu są radioizotopy zawarte w pożywieniu.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/milk-glass-pitcher-fresh-2474993/ [dostęp 24.03.2022 r.].
Twoje cele

W tym materiale:

  • dowiesz się, jakie są źródła promieniowania jonizującego, które na Ciebie oddziałuje;

  • zrozumiesz, jaki poziom promieniowania jest naturalny;

  • nauczysz się oceniać informacje medialne na temat „zagrożenia radiacyjnego”.