Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1XxFhbPj4xhM
Zdjęcie przedstawia kostkę Rubika leżącą na betonowej podstawie. Kostka ma ułożoną jedną ściankę w jeden kolor - to wzór błękitnego nieba z pierzastymi chmurami.

Kurs logiki: lekcja 33. Chwyty erystyczne. Część 1: argumentum ad vanitatemargumentum ad verecundiam

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

W jednej z poprzednich lekcji wymieniliśmy kilka powodów, dla których ludzie angażują się w dyskusje. Jednym z najczęstszych jest mniej lub bardziej pilna potrzeba zmiany czyjegoś zapatrywania. Czyjś pogląd może nam się nie podobać lub w jakiś sposób stać na drodze naszym celom, zwłaszcza gdy niektóre z naszych dążeń są zależne od decyzji i działań tej osoby. Co jeśli nie uważa ona, że słuszne byłoby podjęcie takich działań? My czegoś bardzo chcemy i tylko dzięki jej decyzji nasze pragnienie może się ziścić – a jednak ta osoba nie pali się do pójścia nam na rękę. Im silniejsze nasze pragnienie, tym większa skłonność, żeby wszelkimi sposobami wywierać presję na tę osobę. W tej i w kilku następnych lekcjach poznasz najczęstsze, choć niezbyt etyczne sposoby, w jakie się to robi.

Twoje cele
  • Zrozumiesz naturę chwytów erystycznych.

  • Poznasz dwa charakterystyczne chwyty erystyczne: ad vanitatemad verecundiam.

  • Poćwiczysz rozpoznawanie tych chwytów i uzbrajanie się przeciw nim.

  • Pofilozofujesz z Monteskiuszem na temat ich stosowania.