Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ZdLd8Y6ZRuR
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia aparaturę Canberra, stosowaną do identyfikacji oraz pomiarów ilościowych nuklidów gamma i alfa promieniotwórczych otrzymywanych sztucznie w cyklotronie. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak właściwie zaplanować eksperyment?".

Jak właściwie zaplanować eksperyment?

Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, Tomasz Wójcik, licencja: CC BY 4.0.

Czy to nie ciekawe?

Eksperyment to dzieło unikatowe. Nikt go nie zrobił wcześniej i nikt nie zrobi później, podobnie jak nie można dokonać dwa razy pierwszego wejścia na górski szczyt.

Owszem, może być powtórzony, jeżeli za pierwszym razem nie osiągnięto zamierzonego celu, podobnie jak podejście na szczyt może być powtórzone, jeśli za pierwszym razem wejść się nie udało. Może być wykonany w innych warunkach, przy  pomocy innej aparatury lub metody pomiaru. To jednak będą już inne eksperymenty, podobnie jak wejście na szczyt w warunkach zimowych lub inną drogą. Nikt jednak nie odbierze Marii Skłodowskiej‑Curie i Piotrowi Curie odkrycia polonu i radu, ani Zygmuntowi Wróblewskiemu i Karolowi Olszewskiemu pierwszego udanego skroplenia tlenu i azotu.

A skoro eksperyment jest tak niezwykłym przedsięwzięciem, to musi być naprawdę dobrze przemyślany oraz właściwie zaplanowany, przygotowany i przeprowadzony. Jak to zrobić? O tym właśnie chcę Ci teraz powiedzieć. Zobacz też e‑materiał „Jak definiuje się eksperyment?”.

Twoje cele

Dzięki lekturze tego tekstu:

  • dowiesz się, jakie są podstawowe cechy i elementy planowania eksperymentów.

  • poznasz eksperyment wykonany we francuskim laboratorium fizyki jądrowej.

  • zrozumiesz, dlaczego eksperyment jest naprawdę dziełem unikalnym.