Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1MCVH0cz2zHh
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia część Układu Słonecznego. Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca: cztery planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars), pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) oraz drugi pas składający się z obiektów skalno‑lodowych, tak zwany Pas Kuipera, krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate: Pluton, Haumea i Makemake. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jaki jest Neptun?".

Jaki jest Neptun?

Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Planets2013-uk.svg [dostęp 13.05.2022], licencja: CC BY-SA 4.0.

Czy to nie ciekawe ?

Neptun to ostatnia znana planeta Układu Słonecznego. Mimo, że jest tak bardzo oddalony od Słońca nie jest najzimniejszą planetą. Jest jednym z dwóch lodowych olbrzymów w naszym układzie planetarnym. Pod względem wyglądu i budowy jest bliźniaczo podobny do Urana. Jest nieco cięższy od niego i ma mniejszy promień. Występują na nim huragany i burze nazywane Wielkimi Plamami – podobnie jak na Jowiszu. Skąd się biorą zjawiska pogodowe na Neptunie? Będąc najdalszym tak masywnym obiektem Układu Słonecznego ma również ogromny wpływ na ciała znajdujące się w jego pobliżu. Jak bardzo Neptun zmienił kształt i wygląd wewnętrznych części pasa Kuipera? Czy Neptun jest aktywną planetą, mającą wpływ na swoje otoczenie? Czym różni się od Urana? O tym dowiesz się w tym e‑materiale.

Twoje cele
  • dowiesz się, z czego zbudowany jest Neptun

  • poznasz metody, jakimi badana była najdalsza planeta Układu Słonecznego

  • przeanalizujesz wpływ Neptuna na inne ciała niebieskie.