R1MCVH0cz2zHh
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia część Układu Słonecznego. Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca: cztery planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars), pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) oraz drugi pas składający się z obiektów skalno‑lodowych, tak zwany Pas Kuipera, krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate: Pluton, Haumea i Makemake. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jaki jest Neptun?".

Jaki jest Neptun?

Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Planets2013-uk.svg [dostęp 13.05.2022], licencja: CC BY-SA 4.0.

Czy to nie ciekawe ?

Neptun to ostatnia znana planeta Układu Słonecznego. Mimo, że jest tak bardzo oddalony od Słońca nie jest najzimniejszą planetą. Jest jednym z dwóch lodowych olbrzymów w naszym układzie planetarnym. Pod względem wyglądu i budowy jest bliźniaczo podobny do Urana. Jest nieco cięższy od niego i ma mniejszy promień. Występują na nim huragany i burze nazywane Wielkimi Plamami – podobnie jak na Jowiszu. Skąd się biorą zjawiska pogodowe na Neptunie? Będąc najdalszym tak masywnym obiektem Układu Słonecznego ma również ogromny wpływ na ciała znajdujące się w jego pobliżu. Jak bardzo Neptun zmienił kształt i wygląd wewnętrznych części pasa Kuipera? Czy Neptun jest aktywną planetą, mającą wpływ na swoje otoczenie? Czym różni się od Urana? O tym dowiesz się w tym e‑materiale.

Twoje cele
  • dowiesz się, z czego zbudowany jest Neptun

  • poznasz metody, jakimi badana była najdalsza planeta Układu Słonecznego

  • przeanalizujesz wpływ Neptuna na inne ciała niebieskie.