Jestem przywódcą państwa, które ma dwa alfabety, trzy języki, cztery religie, pięć narodów, sześć republik i siedmiu sąsiadów.
Rozpad Jugosławii to seria osobnych, lecz powiązanych ze sobą konfliktów na tle etnicznym, wojen o niepodległość oraz powstań przeciwko nowej władzy, które miały miejsce na terytorium byłej Jugosławii w latach 1991–2001. Wydarzenia te doprowadziły do rozwiązania w roku 1992 tego federacyjnego państwa i ogłoszenia niepodległości przez kolejne republiki wchodzące dotąd w jego skład: Słowenii, Chorwacji, Serbii, Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Tworzenie nowych państw z lekceważeniem znacznego zróżnicowania etnicznego obszarów, na których powstawały, doprowadziło do najbardziej krwawego epizodu w powojennej historii Europy. Wojna domowa na Bałkanach to czas naznaczony licznymi zbrodniami przeciwko ludzkości, masowymi gwałtami i ludobójstwem. Po zakończeniu konfliktu odpowiedzialnych za te czyny oskarżono i osądzono przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Co doprowadziło do tych wydarzeń? Jak doszło do tego, że oparta na „braterstwie i jedności” Jugosławia stała się areną niewyobrażalnej przemocy, by podzielić się na niezależne państwa?
Przeanalizujesz genezę konfliktu w byłej Jugosławii.
Scharakteryzujesz przebieg wojny domowej na Bałkanach.
Ocenisz konsekwencje tych wydarzeń i przyjęte rozwiązania, które pozwoliły doprowadzić do zakończenia działań zbrojnych.