Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14Wh1Rvj66pI
Na zdjęciu widzimy rzeźbę umieszczoną na niskim postumencie. To głowa z pustymi oczodołami leży na boku. Część twarzy owiązana jest rozrywającym się materiałem. W tle widoczne są zabudowania miasta.

Postmodernizm

Źródło: Nunovilas, licencja: CC BY-SA 4.0.

Materiał jest częścią serii Inne spojrzenie.

Pojęcie postmodernizmu jest niejednoznaczne – odnosi się rozmaitych nurtów XX‑wiecznej filozofii, które łączy sceptycyzm wobec racjonalistycznej tradycji Zachodu. Jego rzecznicy twierdzą, że nie jesteśmy w stanie poznać obiektywnej rzeczywistości, gdyż to, co nią nazywamy, w dużej części jest produktem naszego języka. Odrzucają tym samym klasycznie rozumianą prawdę i uniwersalizm, stojąc na gruncie radykalnie rozumianego relatywizmu i perspektywizmu. W filozofii polityki postmoderniści odrzucają tradycyjne ideologie polityczne, a także podejmowane od stuleci próby oparcia instytucji politycznych na fundamencie racjonalnych zasad.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie postmodernizm.

  • Przeanalizujesz podstawowe cechy myśli postmodernistycznej.

  • Scharakteryzujesz filozofię polityczną jednego z filozofów postmodernizmu.