Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RnsPWuoLfvcaH
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia fragment wielkiego zderzacza hadronów z angielskiego Large Hadron Collider ( LHC) – największy na świecie akcelerator cząstek (hadronów), znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. LHC jest położony na terenie Francji oraz Szwajcarii. Wielki Zderzacz Hadronów jest największą maszyną świata. Jego zasadnicze elementy są umieszczone w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 km, położonym na głębokości od 50 do 175 m pod ziemią. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Zastosowanie promieniotwórczości w przemyśle spożywczym".

Zastosowanie promieniotwórczości w przemyśle spożywczym

Źródło: CERN, dostępny w internecie: http://cds.cern.ch/record/910381 [dostęp 21.03.2022 r.], licencja: CC BY 4.0.

Czy to nie ciekawe?

Radiacyjne utrwalanie żywności jest z jedną metod konserwacji ziół, warzyw, owoców, czy mięsa. Wystawienie żywności na działanie promieniowania jonizującego nie sprawia, że jedzenie staje się promieniotwórcze, nie obniża istotnie wartości odżywczych jedzenia i nie powoduje zmian w smaku, teksturze, czy wyglądzie. W tym e‑materiale dowiesz się więcej na temat tego, jak promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane w przemyśle spożywczym.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • dowiesz się, na czym polega proces radiacyjnego utrwalania żywności,

  • poznasz różne metody utrwalania żywności wykorzystujące promieniowanie jonizujące,

  • zrozumiesz, dlaczego kobalt‑60 jest używany jako źródło promieniowania jonizującego w procesie radiacyjnego utrwalania żywności,

  • oszacujesz czas eksploatacji źródła kobaltowego,

  • poznasz i ocenisz argumenty przemawiające za poglądem, że radiacyjne utrwalanie żywności jest bezpieczne dla konsumentów.