Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ElM0yRQrZrT
Na zdjęciu widoczne są spienione fale w kolorze turkusowym. Piana morska ma kolor biały. Na drugim planie widoczny jest dość cienki pas spokojniejszego morza, za nim kolejne fale. Na horyzoncie woda łączy się z niebem.

Skład chemiczny wody morskiej

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Wypoczywając nad morzem wielu z was niechcący lub całkiem celowo, posmakowało wody. Dlatego, na pytanie o właściwości wody morskiej, większość osób instynktownie powie, że jest słona. Mało kto zwraca uwagę na inne cechy, jak barwa lub przejrzystość wody. W tym wypadku to zmysł smaku definiuje główną właściwość wody morskiej.

Nasuwa się pytanie, skąd pochodzą substancje wpływające na smak wody morskiej? To jedno z zagadnień przyrodniczych, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pewna część związków obecnych w wodzie morskiej, pochodzi jeszcze z odległych czasów, kiedy formowała się skorupa ziemska oraz atmosfera i hydrosfera. Podczas erupcji wulkanicznych powstawały wówczas ogromne ilości związków chemicznych. Te, które były w stanie gazowym, przeniknęły bezpośrednio do atmosfery, a następnie wraz z opadami zasiliły Wszechocean. Część substancji uwięziona została natomiast w skałach, podczas procesu krystalizacji magmy. Przez ostatnie kilkaset milionów lat skały ulegały wietrzeniu, a składniki były stopniowo wypłukiwane i wraz z odpływem rzecznym trafiały do oceanów. Proces ten trwa nadal. Każdego roku rzeki transportują do oceanów około 3,2 mld ton rozpuszczonych soli.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy składu chemicznego wody morskiej.

  • Wymienisz główne sole, gazy oraz inne substancje występujące w wodzie morskiej.

  • Scharakteryzujesz przyrodnicze i gospodarcze znaczenie składników wody morskiej.