Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rk7gx5jGw14n0
Zdjęcie przedstawia zgliszcza elektrowni. Leżą liczne stalowe konstrukcje. Z wysokiego budynku dwie osoby patrzą na skutki katastrofy.

Rozszczepienie jąder

Zgliszcza elektrowni jądrowej w Czarnobylu (1986)
Źródło: Igor Kostin.

Czy wiesz, jak jest wytwarzana energia elektryczna? W elektrowniach konwencjonalnych powstaje w wyniku spalania opału, np.: węgla kamiennego lub biomasy w kotle parowym. Woda podgrzewa się i przechodzi w stan pary, która z kolei napędza turbiny. W przypadku elektrowni jądrowych, powstające ciepło, które ogrzewa wodę w reaktorze wodnym i napędza turbiny generatora prądu, to efekt  rozszczepienia jądra atomowego w reaktorach jądrowych. Zatem elektrownia jądrowa różni się od cieplnej elektrowni konwencjonalnej źródłem uzyskiwania ciepła potrzebnego do wytworzenia pary wodnej. Jak myślisz, co trzeba zrobić, aby rozszczepić jądro? Czy możemy przewidzieć produkty rozszczepiania danego jądra?

Twoje cele
  • Wymienisz typy reakcji jądrowych, do których przyporządkujesz poszczególne procesy.

  • Porównasz kontrolowane i niekontrolowane reakcje rozszczepiania jąder.

  • Zaproponujesz produkty rozszczepiania jądra atomowego.