Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1DQUPSABOTFm
Na zdjęciu ukazane jest w wieczornym świetle jezioro. Płynąca po jeziorze kaczka tworzy za sobą fale rozchodzące się w postaci okręgów.

Co to jest dualizm korpuskularno‑falowy elektronu?

Fale tworzone na tafli jeziora są łatwe do zaobserwowania, podczas gdy falowa natura światła była dla nas przez długi czas zagadką.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Jaka jest prawdziwa natura elektronu? A jaka światła? Czy jest to fala ciągła, czy może źródło bardzo małych cząstek? Te pytania od dawna zajmowały naukowców i na przestrzeni wieków wielcy fizycy prowadzili debatę w tej sprawie. Proponowane teorie uzupełniały się i wykluczały zarazem. Dopiero po latach, rozwój mechaniki kwantowej, eksperymenty i obliczenia matematyczne ujawniły istotną, a zarazem zadziwiającą cechę materii: dualizm korpuskularno‑falowy.

Twoje cele
  • Uporządkujesz swoją wiedzę na temat rodzajów promieniowania elektromagnetycznego.

  • Zdefiniujesz pojęcia: kwant, częstotliwość graniczna, praca wyjścia.

  • Zastosujesz wzór na energię kwantu do wyznaczenia częstotliwości granicznej promieniowania.

  • Zadecydujesz, które zjawiska zachodzą zgodnie z naturą falową, a które w oparciu o teorię korpuskularną.