Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Wstawianie elementów graficznych do tekstu

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • wymienić typy obiektów graficznych, jakie można wstawić do dokumentu tekstowego;

  • omówić sposoby wstawiania do tekstu obiektów WordArt, ClipArt i rysunków z pliku;

  • omówić sposoby formatowania elementów grafiki w dokumencie tekstowym.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • wstawiać do dokumentu tekstowego obiekty WordArt i Clipart;

  • umieszczać w tekście rysunki zapisane w plikach graficznych;

  • formatować obiekty graficzne umieszczone w dokumencie tekstowym;

  • redagować i formatować dokumenty tekstowe zawierające elementy graficzne.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– przypomnienie wiadomości (5 min)

  • przypomnienie pojęć: edytor tekstu, akapit, formatowanie tekstu

  • przypomnienie, na czym polega redagowanie tekstu

  • podanie przez uczniów przykładów dokumentów łączących grafikę i tekst (ulotka, folder, książka z ilustracjami)

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– wstawianie do dokumentu tekstowego obiektów WordArt (10 min)

  • otworzenie nowego dokumentu w edytorze tekstu Word

  • omówienie zadania do wykonania – zaproszenie

  • wstawienie obiektu WordArt poprzez menu Wstaw

  • wybranie stylu obiektu WordArt

  • wprowadzenie tekstu Zaproszenie

  • formatowanie obiektu typu WordArt

  • uzupełnienie treści zaproszenia

  • zapisanie dokumentu na dysku

– wstawianie do dokumentu tekstowego obiektów Clipart (10 min)

  • omówienie cech obiektów typu Clipart

  • otworzenie galerii obiektów typu Clipart (przeglądanie rysunków przez uczniów i wyszukiwanie brazków pasujących do zaproszenia)

  • wstawienie do zaproszenia rysunku z galerii Clipart

  • formatowanie rysunku poprzez narzędzie Właściwości obiektu

  • podanie przykładów zastosowania rysunków z galerii Clipart

  • zapisanie ostatecznej wersji zaproszenia na dysku

– wstawianie do dokumentu tekstowego rysunków zapisanych w plikach graficznych (10 min)

  • otworzenie dokumentu z płyty CD‑ROM

  • zapoznanie się uczniów z treścią otwartego dokumentu

  • wstawienie do dokumentu rysunków z płyty CD dołączonej do podręcznika

  • formatowanie rysunków wstawionych do tekstu – modyfikacja właściwości Układ oraz rozmiaru rysunków

  • zapisanie dokumentu na dysku

Faza podsumowująca

– usystematyzowanie wiadomości (5 min)

  • przypomnienie rodzajów obiektów graficznych, jakie można wstawić do dokumentu tekstowego w edytorze Word

  • przypomnienie sposobów wstawiania elementów graficznych

  • przypomnienie sposobu formatowania elementów graficznych

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Drogowski A., Figielska‑Pezda E., Mordaka M., Informatyka 2000. Podręcznik dla szkoły podstawowej, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

[2] Białowąs J., Chmielewska K., Czerwińska E., Jakutowicz M., Mordaka M., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli szkoły podstawowej (kl. IV–VI), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

[3] Białowąs J., Czajkowski M., Garczyński J., Pindelski K., Poschmann P., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Zbiór ćwiczeń uzupełniających dla szkoły podstawowej (kl. IV–VI), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2001.

Załączniki

Czas trwania lekcji

1 x 45 minut

Uwagi

RoPddITlgH2ha

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 74.46 KB w języku polskim
R1GDdrsuqBrhC

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 76.00 KB w języku polskim