WWW – w pajęczynie informacji
Scenariusz lekcji
Temat lekcji:
WWW – w pajęczynie informacji
Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń potrafi:
wyjaśnić pojęcia: Internet, sieć komputerów, serwer, internauta, strona WWW, adres strony WWW, przeglądarka internetowa, witryna internetowa, portal internetowy;
wyjaśnić, czym jest strona startowa;
wymienić przykładowe usługi internetowe;
omówić przeznaczenie paska adresowego i innych charakterystycznych elementów okna przeglądarki;
wymienić nazwy najczęściej używanych przeglądarek;
omówić budowę strony WWW i rozróżnić jej elementy;
omówić elementy portalu internetowego;
rozróżnić tryby pracy przeglądarki internetowej.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
otwierać w przeglądarce stronę WWW o podanym adresie;
rozpoznać stronę główną witryny WWW i omówić jej znaczenie;
wykorzystać podstawowe funkcje przeglądarki internetowej do przeglądania stron WWW;
korzystać z odsyłaczy do odczytania informacji zgromadzonych na stronach WWW;
poruszać się po portalu internetowym;
pobierać z Internetu dane i zapisywać je w pliku na dysku.
Metody nauczania
pogadanka;
rozmowa kierowana;
programowana z użyciem komputera;
ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne
komputery;
lekcja multimedialna;
podręcznik;
karty pracy.
Uwarunkowania techniczne
lokalna sieć komputerowa, składająca się ze stanowisk uczniowskich z dostępem do Internetu
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Faza przygotowawcza | – czynności organizacyjne (5 min) |
| |
– wprowadzenie do tematu (5 min) |
| ||
Faza realizacyjna | – lekcja multmedialna (20 min) |
| Lekcja multimedialna |
– ćwiczenia praktyczne związane z pozyskaniem informacji z Internetu (10 min) |
Zadanie 1
Zadanie 2 Otwórz portal Wirtualna Polska ([www.wp.pl](http://WWW.wp.pl/)) i dowiedz się, jaka pogoda jest dzisiaj w Warszawie.
| ||
Faza podsumowująca | – usystematyzowanie treści lekcji (5 min) |
| Karta pracy |
Bibliografia
[1] J. Białowąs, K. Chmielewska, A. Drogowski, E. Figielka‑Pezda, M. Mordaka, Informatyka 2000. Podręcznik dla szkoły podstawowej dla kl. IV–VI, Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000.
[2] M. Mordaka, współpraca J. Lipski, Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum, I rok nauki, Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000.
[3] M. Gulgowski, J. Lipski, Komputerowe opowieści. Podręcznik do edukacji informatycznej dla starszych klas szkoły podstawowej, kl. IV‑VI), Czarny Kruk, Bydgoszcz 2005.
[4] L. Kopieniak, Przygoda z komputerem, MAC EDUKACJA S.A., Kielce 2004.
[5] G. Koba, Technologia informacyjna dla szkół ponadgimnazjalnych, MiGra, Katowice 2002.
[6] M. Mordaka, J. Białowąs, K. Chmielewska, E. Czerwińska, M. Jakutowicz, Poradnik metodyczny dla nauczycieli szkoły podstawowej, Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000.
Załaczniki
Zadanie domowe:
Wypisz w zeszycie przynajmniej 10 usług internetowych poznanych na lekcji.
Czas trwania lekcji:
1 x 45 minut