Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Wykonywanie różnych rodzajów skoków

z wykorzystaniem ławeczek gimnastycznych

Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

–––––––––––––––––––––––––––––––––

Wymagania szczegółowe:

II. Uczeń kończący klasę III

II.2 Trening zdrowotny

II.2.b Uczeń skacze przez skakankę, wykonuje przeskoki jednonóż i obunóż nad niskimi przeszkodami

Adresat: Uczniowie klasy III

Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

  • zna rodzaje skoków

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

  • pokonuje niskie przeszkody

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

  • ma świadomość przydatności ćwiczeń skocznościowych dla rozwoju sprawności

Metody nauczania

zabawowa klasyczna, zadaniowa ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy: frontalna, grupowa, stacyjna

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna lub boisko szkolne

Przybory i przyrządy

8 ławeczek gimnastycznych, 5 stojaków, szarfy dla każdego ucznia, laptop, rzutnik.

Zasoby multimedialne:

  1. zestaw ilustracji: „Rodzaje skoków nad niskimi przeszkodami w terenie”.

  2. **zestaw ilustracji: „**Wykonywanie skoków nad ławeczkami gimnastycznymi”.

Opis przebiegu zajęć

Tok

Opis przebiegu zajęć

Uwagi organizacyjno – metodyczne

Część wstępna 5 – 10 minut

  1. Czynności organizacyjne:

  • Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji, przygotowanie sprzętu.

  1. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Ogonki”

Uczniowie biegają po sali gimnastycznej w różnych kierunkach. Każdy uczeń ma włożoną za spodenki szarfę. Na sygnał nauczyciela uczniowie wyjmują „ogonki” współćwiczących, starając się zebrać ich jak najwięcej.

Ustawienie w szeregu.

Powtarzamy zabawę kilka razy.

Po zabawie uczniowie zakładają na siebie szarfy tzw. „szelki”.

Część główna 25 – 30 minut

  • Uczniowie siadają w zespołach, w rzędach na linii bocznej i oddają szarfy.

  • Ustawiają naprzeciw siebie, wzdłuż linii prostej
    w odległości 2 metrów dwie ławki gimnastyczne
    i stojak jako półmetek.

Ćwiczenia bieżne z użyciem ławek gimnastycznych

  • Bieg przodem, wykonanie wokół ławek gimnastycznych ósemek. Bieg tyłem do końca
    2 ławki z prawej strony, powrót bieg przodem drugą stroną,

  • bieg przodem prawą stroną, wzdłuż pierwszej ławki, okrążenie jej, bieg przodem do drugiej ławki prawą stroną okrążenie jej, bieg do stojaka, powrót lewą stroną wzdłuż 2 i 1 ławki.

Złączenie obu ławek gimnastycznych:

  • Marsz po ławce gimnastycznej,

  • bieg w rozkroku podpierając się ramionami na ławce.

Ćwiczenia skocznościowe na ławkach gimnastycznych – obwód stacyjny z różnymi przeszkodami

  1. Przeskoki zawrotne nad ławeczką gimnastyczną z odbicia jednonóż,

  2. przeskoki zawrotne z odbicia obunóż,

  3. z postawy na ławce gimnastycznej zeskok rozkroczny i wskok na ławkę obunóż,

Uwaga: Jeżeli uczeń nie może sobie poradzić ze wskokiem może chwycić się oburącz za ławkę.

  1. z postawy bokiem przy ławce, podpór oburącz na ławce, wskok obunóż na ławkę i zeskok
    z drugiej strony,

  2. przeskoki bieżne nad ławką gimnastyczną.

Nauczyciel dzieli uczniów na 4 rzędy.

Podział na 5 zespołów.

Każdy zespół otrzymuje ilustrację.

Uczniowie wykonują zadanie z ilustracji na poszczególnych stacjach.

Przemieszczają się do kolejnej stacji na sygnał nauczyciela.

Część końcowa 5 – 10 minut

  1. Ćwiczenie korekcyjno – kompensacyjne

Zwis tyłem na drabinkach – elongacja kręgosłupa.

  1. Czynności organizacyjne

Odniesienie sprzętu. Podsumowanie zajęćanimacja: „Rodzaje skoków nad niskimi przeszkodami w terenie”. Pożegnanie.

Dzieci w dowolnym siadzie.

R1LprFCcga3kh

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 96.50 KB w języku polskim
Rg4ksdky4fVol

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 53.08 KB w języku polskim